Niektoré živočíšne druhy však môžu pôsobiť ako rezervoáry pre besnotu
Niektoré živočíšne druhy však môžu pôsobiť ako rezervoáry pre besnotu
Veterná farma sa má postaviť v Taiwanskom prielive. Plány zahŕňajú výstavbu tisícok turbín. Bude produkovať približne 43,3 gigawattov energie, čo je dosť na napájanie 4,3 miliardy LED svetiel.
So zvýšenými obnoviteľnými zdrojmi energie, ako je táto veterná farma, sa znižuje závislosť od energie z fosílnych palív. Viac obnoviteľnej energie je vždy dobrou správou pre zdravie.
10. Monzúnové záplavy v Pakistane spôsobujú prepuknutie chorôb
Po bezprecedentných monzúnových záplavách v Pakistane vznikla zdravotná pohotovosť. V dôsledku záplav boli hlásené ohniská hnačkových ochorení, kožné infekcie a ďalšie.
So zvyšujúcou sa frekvenciou a intenzitou búrok v dôsledku klimatických zmien sú tieto druhy katastrof čoraz pravdepodobnejšie. Medzi ďalšie dôsledky búrok, ako sú tieto, patrí poškodená zdravotná infraštruktúra a narušenie dostupných zdravotníckych služieb.
Pohľad na rok 2023
Ako to bolo v roku 2022, môžeme očakávať, že príbehy o životnom prostredí a zdraví rozšíria škálu pozitívnych a negatívnych výsledkov. Toto spektrum je charakteristické pre viac ako desaťročie správ z oblasti klímy a zdravia.
Pozitívne príbehy môžu zahŕňať vzrušujúce technologické inovácie na sekvestráciu uhlíka zo vzduchu, ktorý dýchame, alebo víťazstvá na súde, ktoré zakazujú niektoré praktiky zaťažujúce životné prostredie. Negatívne príbehy môžu zahŕňať klimatické katastrofy, ktoré spôsobujú choroby a zranenia, alebo dlhodobé katastrofy, ako je potravinová neistota zhoršená suchom.
Najväčšou neznámou pre rok 2023 nie je, ktorý jednotlivý príbeh bude najväčším environmentálnym zdravotným príbehom roka. Najväčšou neznámou je celková bilancia pozitívnych príbehov oproti tým negatívnejším.
Životné prostredie je nevyhnutnou súčasťou zdravia. Preto dobré zdravie na celom svete závisí od zdravého životného prostredia.
Keď sa pozeráme do budúcnosti, vidíme napredovanie klimatických zmien a ich negatívny vplyv na ľudské zdravie. Vidíme však aj to, že dobré správy majú potenciál posunúť smer, ktorým sa uberáme.
Opatrenia proti zmene klímy sú jednou z najdôležitejších reakcií, ktoré môžeme urobiť pre zdravie do budúcnosti.
Na Haiti sa vyskytuje pokračujúce prepuknutie infekčných gastrointestinálnych ochorení, ktoré spôsobujú silné hnačky.
Kľúčové poznatky:
- Pokračujúce prepuknutie cholery na Haiti ohrozuje zdravie jednotlivcov v celej krajine.
- Prepuknutie cholery na Haiti výrazne zhoršuje pokračujúca humanitárna kríza v tomto ostrovnom štáte.
- Riziko pre Ameriku je mierne, z veľkej časti kvôli vyčerpanému systému zdravotnej starostlivosti.
Riziko infekcie na Haiti je vysoké, ale čo to znamená pre Ameriku?
Čo je cholera?
Cholera je ťažká forma akútneho gastrointestinálneho ochorenia spôsobeného baktériou Vibrio cholerae. Cholera je hnačková infekcia, ktorá spôsobuje ťažkú akútnu vodnatú hnačku, ktorá môže spôsobiť, že ľudia budú veľmi chorí. Ak sa cholerové infekcie neliečia, môžu spôsobiť dehydratáciu a dokonca smrť.
Primárne príčiny prepuknutia cholery
Cholera je spôsobená baktériou, ktorá sa nachádza v prostredí. Infekcie cholerou sú zvyčajne spôsobené požitím baktérií prostredníctvom kontaminovaných potravín alebo vody. Udržiavanie čistej vody a bezpečných zdrojov potravín je nevyhnutné na kontrolu šírenia cholery.
Ohniská cholery sa vyskytujú predovšetkým na miestach, kde sú hygienické systémy v relatívnom havarijnom stave. Keď je pacient chorý na choleru, vylučujú baktérie vo vodnatej hnačke. Bez sanitačných systémov, ktoré zahŕňajú latríny alebo splachovacie záchody a zariadenia na umývanie rúk čistou vodou a mydlom, môže byť šírenie infekcie rýchle. Pacient s cholerou môže ochorieť už za 12 hodín, až päť dní, a môže pokračovať v vylučovaní baktérií v stolici až desať dní.
Aktuálna situácia cholery na Haiti
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila vypuknutie cholery na Haiti 2. októbra 2022. Až do vyhlásenia prepuknutia prešlo Haiti viac ako tri roky bez hlásenia prípadu cholery. Toto však nasledovalo po dlhom období, keď sa cholera aktívne hlásila na Haiti takmer desať rokov, od roku 2010 do roku 2019.
Podľa najnovšej aktualizácie Svetovej zdravotníckej organizácie, poskytnutej 13. decembra 2022, bolo hlásených 13 672 prípadov podozrenia alebo potvrdenia cholery. Dôležité je, že viac ako 2 % prípadov alebo 283 infekcií bolo v tomto ohnisku smrteľných. Miera úmrtnosti je najvyššia medzi malými deťmi, medzi ktorými je cholera najnebezpečnejšia kvôli riziku dehydratácie.
Pokračujúce prepuknutie cholery na Haiti priamo súvisí so značnou a pretrvávajúcou krízou na Haiti. Konkrétne humanitárna kríza, ktorá zahŕňa násilie gangov, nedostatok pohonných hmôt a finančnú neistotu, okrem iných obáv, vedie k celkovým krízovým podmienkam. Počas krízy sa cholera v krajine opäť rozmáha v dôsledku obmedzenej zdravotnej starostlivosti a základných služieb, ako je prístup k jedlu, čistej vode a hygienickým staniciam.
Dopady vypuknutia haitskej cholery na celom svete
Prebiehajúca epidémia cholery predstavuje celosvetovo naliehavú situáciu. V krajinách, kde je narušená infraštruktúra a hrubý domáci produkt, bežne známy ako HDP, je obmedzený, je schopnosť včas ukončiť smrteľnú epidémiu obmedzená. Na Haiti je humanitárna kríza, ktorá zhoršila vypuknutie cholery, presne takýmto druhom hrozby.
Pokračujúce prepuknutie cholery na Haiti si vyžaduje investíciu času, vedomostí a peňazí z iných krajín. Konkrétnym príkladom týchto zdrojov je reaktívna očkovacia kampaň, ktorej cieľom je čo najrýchlejšie zaočkovať vysokorizikových jedincov perorálnou vakcínou proti cholere.
Napriek vysokému riziku infekcie a dopadom epidémie na Haiti Svetová zdravotnícka organizácia považovala celkové hodnotenie globálneho rizika prepuknutia za nízke.
Riziko cholery v Amerike
Hodnotenie rizika v Amerike Svetovou zdravotníckou organizáciou je mierne, vzhľadom na jej blízkosť k Haiti a pohyb jednotlivcov na Haiti az neho s inými krajinami v Amerike. Za najvyššie riziko sa považuje Dominikánska republika, ktorá má spoločnú pozemnú hranicu na ostrove Hispaniola.
Pri zvažovaní rizika v Amerike by sa však malo zvážiť určité hodnotenie rizika. Amerika spolu s mnohými ďalšími krajinami v Amerike čelí vyhorenému systému zdravotnej starostlivosti s trochu obmedzenou schopnosťou reagovať na ďalšiu núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia.
Dňa 1. decembra 2022 ministerstvo zahraničných vecí USA aktualizovalo svoje cestovné usmernenia pre Haiti na odporúčanie „Úroveň 4 – Necestovať“. Poradenstvo uvádza humanitárnu krízu, ako aj prebiehajúcu epidémiu cholery ako dôvody, prečo sa vyhnúť všetkým nepodstatným cestám do krajiny.
Prevencia a liečba cholery
Prepuknutie cholery je náročné dostať pod kontrolu, keď sa začne vo veľkom rozširovať. Najlepšia prevencia proti cholere je známa ako program umývania: Voda, sanitácia a hygiena. Na obmedzenie šírenia cholery je nevyhnutné zadržiavanie kontaminovaných odpadových vôd a primerané stanice na umývanie rúk, ako aj chránené zdroje pitnej vody, ktoré nie sú kontaminované odpadovými vodami.
Pre pacientov, ktorí sa nakazia cholerou a objavia sa u nich príznaky vodnatej hnačky, je rozhodujúca rehydratačná liečba. Tieto rehydratačné terapie by sa mali podávať rýchlo tým, ktorí majú výraznú akútnu vodnatú hnačku alebo vracanie, ktorým hrozí dehydratácia. Ak sa včas poskytnú orálne rehydratačné roztoky, nápoj naplnený elektrolytmi a inými telesnými nevyhnutnosťami, cholera je vysoko liečiteľná choroba.
Besnota je závažná a nebezpečná infekcia u voľne žijúcich zvierat a môže predstavovať riziko pre domáce zvieratá a ľudí. Besnota bude vždy existovať v našom prostredí kvôli rezervoárovým druhom, ale ako to ovplyvňuje ľudské zdravie?
Kľúčové poznatky:
- Besnota je nebezpečná choroba, pri ktorej sú zvieratá veľmi choré a môže infikovať ľudí.
- Človek, ktorého pohryzie besné zviera, potrebuje okamžitú liečbu.
- Besnota bude vždy existovať, pretože existuje u niektorých druhov bez toho, aby ich ochorela, čo znemožňuje odstránenie choroby.
Čo je besnota?
Besnota je vírusová zoonotická infekcia. Zoonotické infekcie sa môžu prenášať zo zvierat na ľudí alebo z ľudí na zvieratá. Besnota sa prenáša z chorého jedinca na zdravého jedinca uhryznutím alebo niekedy hlbokým škrabancom, ktorý obsahuje infekčný materiál, zvyčajne v slinách. Mnohé zvieratá môžu ochorieť na besnotu a prejavovať sa rôznymi príznakmi. Niektoré živočíšne druhy však môžu pôsobiť ako rezervoáry pre besnotu. Rezervoárový druh je druh, ktorý môže byť nositeľom choroby, v tomto prípade vírusu besnoty, a nevykazuje príznaky.
Nádrž môže prenášať chorobu, ale nie je chorá ani viditeľne infekčná. Pokiaľ ide o besnotu, medzi bežné druhy rezervoárov v Spojených štátoch patria:
- Netopiere
- Skunkovia
- Mongoose
- Mývaly
- Líšky
Príznaky besnoty
Besnota je neurologické ochorenie, ktoré infikuje centrálny nervový systém pacientov. Keď je pacient vystavený vírusu besnoty, napríklad prostredníctvom infikovaných slín besného zvieraťa, ktoré ho pohrýzlo, príznaky sa môžu objaviť od jedného týždňa do jedného roka. Symptómy sa však zvyčajne začnú objavovať do dvoch až troch mesiacov.
Včasné príznaky besnoty môžu zahŕňať aj brnenie alebo pálenie okolo miesta uhryznutia. Ako sa infekcia šíri v tele, príznaky sa stávajú zreteľnejšími a závažnejšími. Väčšina infekcií besnotou je „zúrivého“ typu a sú charakterizované závažnými príznakmi v posledných dňoch.
Skoré príznaky | Horúčka, bolesť alebo nevoľnosť a brnenie v mieste rany. |
Ťažké príznaky | Zápal a bolesť (šírená z miesta rany do centrálneho nervového systému), hyperaktivita, strach z vody alebo čerstvého vzduchu a halucinácie. |
Závažné neurologické príznaky zúrivej besnoty zvyčajne trvajú len niekoľko dní. Ak sa však nelieči, každá besnota je pre človeka smrteľná. Príznaky besnoty sa menia, keď sa choroba stáva výraznejšou.
Liečba besnoty u ľudí
Besnota je choroba, ktorej sa dá predchádzať očkovaním a vakcíny sa odporúčajú alebo vyžadujú pre väčšinu domácich zvierat alebo domestikovaných zvierat v závislosti od jurisdikcie, v ktorej žijú.
Contents
- 10. Monzúnové záplavy v Pakistane spôsobujú prepuknutie chorôb
- Pohľad na rok 2023
- Čo je cholera?
- Aktuálna situácia cholery na Haiti
- Dopady vypuknutia haitskej cholery na celom svete
- Riziko cholery v Amerike
- Prevencia a liečba cholery
- Čo je besnota?
- Príznaky besnoty
- Liečba besnoty u ľudí